Android 11, Kesintisiz Güncellemeler’i Zorunlu Kılacak

ABD merkezli teknoloji devi Google, şu sıralar yaklaşmakta olan yeni nesil mobil işletim sistemi Android 11 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. İlerleyen aylarda duyurulmasını beklediğimiz yeni Android sürümü, Android ekosistemine onlarca yeni özellik getirecek. Hal böyle olunca geliştiriciler de Google’ın sunduğu Android 11 geliştirici önizleme sürümünü inceliyorlar ve Android 11‘le gelecek bazı yeni özellikleri ortaya çıkarıyorlar.

Android 11‘de yer alması beklenen yeni bir özellik gün yüzüne çıktı. Tüketiciler için kritik bir önem arz eden bu özellik, teknoloji üreticilerini birlikte çalışmak zorunda bırakacak gibi görünüyor. Peki dünya devlerini bir araya gelmek zorunda bırakacak bu özellik ne oluyor?

2016 yılında duyurulan kesintisiz güncellemeler, Android 11’le zorunlu hale geliyor

Android 11

Android 11 üzerinde çalışmalar yapan geliştiriciler, bu işletim sisteminin “kesintisiz güncelleme” özelliğini zorunlu kıldığını tespit ettiler. Bu tespit, bir teknoloji üreticisinin Android 11 sunabilmesi için kesintisiz güncelleme özelliğine sahip olması gerektiği anlamına geliyor. Aksi takdirde teknoloji üreticileri, akıllı telefonlarını Android 11 ve üstü sürümlerine güncellemeyemecekler.

Kesintisiz güncellemeler; tüketiciler için büyük bir öneme sahip. Bu özellik, bir akıllı telefonunun kullanım sırasında bile önemli ve büyük güncellemeler yapabilmesine imkan sağlıyor. Güncelleme cihazın arka planında yapıldığı için kullanıcı, güncelleme yapıldığını bile anlamıyor. Ayrıca kesintisiz güncellemeler, olası hatalar durumunda da tüketicilerin cihazlarını koruyarak, sistem çökmesinin önüne geçiyor ve sistem geri yükleme imkanı sağlıyor.

Google, Telefon Üreticilerine ‘Zorunlu Google Etiketi’ Uygulaması Getiriyor

Android

Kesintisiz güncelleme özelliğinin kullanılabilmesi için teknoloji üreticilerinin, sanal A/B bölümlerine sahip olması gerekiyor. Bu sanal bölümler, güncellemeden önce ve güncellemeden sonra farklı şekillerde çalışıyorlar. Dilerseniz şimdi, biri daima aktif diğeri ise daima pasif olan bu sanal A ve sanal B bölümlerinin ne işe yaradığına, bu bölümlerin güncelleme sırasında nasıl çalıştığına daha yakından bakalım.

Şöyle ki; bir telefondaki sanal A ve sanal B bölümü, güncellemeden önce kullanılan Android sürümünü saklıyor. Tüketici, telefonunu olağan şekilde kullanmaya devam ederken güncelleme yapılırsa, sanal B bölümü yeni güncellemeyi içinde bulunduruyor. Telefon yeniden başlatıldıktan sonra da sanal B bölümü aktif olarak kullanılırken sanal A bölümü inaktif duruma geçmiş oluyor. İşte bu döngü, kesintisiz güncellemenin temelini oluşturuyor. Yani siz sanal A bölümünde cihazı kullanmaya devam ederken telefon sanal B bölümünde kendini güncelliyor. Cihazı yeniden başlattığınızda ise sanal B bölümünü yani yeni Android sürümünü kullanmaya başlıyorsunuz.

Sanal A / Sanal B

Aslına bakacak olursak tüketiciler, kesintisiz güncelleme özelliği ile 2016 yılında tanıştılar. Sony, Motorola, Google, HTC, LG, OnePlus, Sony ve Asus gibi teknoloji üreticileri, piyasaya sürdükleri telefonlarda bu özelliğe yer verdiler. Ancak Samsung ve Huawei gibi teknolojileri devleri, amiral gemisi telefonlarında bile bu özelliğe yer vermediler. Örneğin 11 Şubat’ta duyurulan Samsung Galaxy S20 Ultra, sunduğu onlarca premium özelliğe rağmen kesintisiz güncelleme özelliğine sahip değil.

Google, kesintisiz güncelleme özelliğini geçtiğimiz yıllarda şiddetle tavsiye ediyordu. Ancak yaşanan son gelişmeler, Google’ın Android 11’le birlikte bu özelliği zorunlu kıldığını gösteriyor. Yani eğer telefonda bu özellik bulunmuyorsa cihazda Android 11 ve Google Servisleri olmayacak.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Samsung, One UI 2.1 Güncellemesini Yeni Cihazlara Getiriyor

Samsung çok yakında yeni cihaz güncellemesi için hazırlık yapıyor. Kaynaklardan gelen ve kısmen doğrulanan bilgilere göre akıllı telefon devi Samsung, One UI 2.0 güncellemesini dört yeni telefon için kullanılır hale getiriyor. Zamanı belirsiz olan yeni güncellemenin destekleneceği cihazlar ise Galaxy S9, S10, Note9 ve 10 olarak bildirildi.

Google Play Store’daki Karanlık Tema Tüm Android Cihazlarda

Bir süredir bazı Android cihazlarda kullanılabilir olan Google Play Store’un koyu teması, artık tüm Android cihazlara geldi. Haberimizde koyu temayı nasıl aktif edeceğinizi açıkladık.

Huawei Y6 Pro 2019 Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Huawei son zamanlarda yaptığı büyük atılımlar sayesinde oldukça fazla cihaz satmayı başardığını söylemek yanlış olmaz. ...

Samsung Galaxy M10 incelemesi

Stratejisinde birkaç değişiklik yaptıktan sonra, Samsung sonunda düşük ve orta seviye pazarlara geri dönüş yapmaya ...

Samsung Galaxy A01, 5.7-İnç Ekran, 3000mah Pil İle Tanıtıldı

Samsung, bütçesine uygun Galaxy A01 akıllı telefonunun piyasaya sürüldüğünü sessizce duyurdu. İşte Galaxy A01 telefon hakkında detaylar;

2019’un En İyi Tabletleri

Yüksek kaliteli bir tablet kullanabilmek için mutlaka bir Apple kullanıcısı olmak gerekmiyor. Android işletim sistemini ...