Avrupa’nın İlk Kuantum Bilgisayarı Almanya’da Üretilecek

ABD ve Çin arasındaki rekabetin önemli boyutlarından biri olan kuantum bilgisayar yarışına Avrupa Birliği (AB) de dahil oluyor. IBM, Q System One kuantum bilgisayarlarından birini Almanya’nın Stuttgart kenti yakınlarındaki Fraunhofer Enstitüsü’nde yapmaya karar verdi. Araştırma laboratuvarları da kuantum bilgisayarın etrafına inşa edilecek. 

Dünyanın ilk ticari kuantum bilgisayarı olarak inşa edilecek Almanya’daki bilgisayarın önümüzdeki sene içerisinde çalışır hale gelmesi bekleniyor. IBM bir süredir şirketlere ve araştırma kurumlarına, ABD merkezli kuantum bilgisayarlarındaki algoritmaları bulut yoluyla çalıştırmalarına izin veriyor. Bununla birlikte, AB’nin sıkı veri egemenliği yasaları nedeniyle Avrupa kurumları hassas bilgileri Atlantik’in öte yakasına aktarmak konusunda çekingen davranıyor.

Merkel ile IBM CEO’su arasındaki görüşme süreci başlattı

Kuantum

IBM ile Fraunhofer arasındaki iş birliği, geçen yıl Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda Almanya Başbakanı Angela Merkel ile IBM CEO’su Ginni Rometty arasındaki bir görüşmeden sonra başlamıştı. İlk başlarda kuantum bilgisayarların “daha gidecek çok yolu” olduğunu düşünen Merkel, en sonunda Avrupa’da bir temel bilgisayarın olması konusunda ikna edildi.

Kuantum bilgisayar alanına 650 milyon avro yatırım yapacağını açıklayan Alman hükümeti, bu teknolojinin başta kriptografi olmak üzere güvenlik politikalarıyla hayli ilişkili olduğunu düşünüyor. Alman hükümeti ve Alman ordusu bu nedenle kuantum bilgisayar teknolojileri alanında araştırma ve geliştirme faaliyetlerini fonlamanın büyük önemde olduğunu söylemişti.

IBM

Kuantum Bilgisayar Teknolojisini Değiştirecek Bir Buluş Gerçekleştirildi

IBM Avrupa Başkanı Martin Jetter, AB merkezli bir kuantum bilgisayara sahip olmanın “Avrupa toplumunun geleceğini şekillendirmeye yardımcı olacağını” söyledi. Geçen yıl, Mercedes-Benz’in yapımcısı Daimler’deki araştırmacılar, elektrik araçlar için yeni nesil lityum bataryaların tasarımında, hücrelerin karmaşık kimyasını simüle ederek IBM’in kuantum bilgisayarlarından yararlanmışlardı. 

Kuantum bilgisayar ağının, ilk etapta 6 Alman eyaletindeki yetkinlik merkezleri aracılığıyla temsil edileceği söyleniyor. Bu Alman eyaletleri; Baden-Württemberg, Bavyera, Renanya-Palatina, Berlin, Hesse ve Kuzey Ren-Vestfalya.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

TSMC’nin Apple için Yonga Üretimine Nisan Ayında Başlayacak

Apple daha önce bu sonbaharda lansmanını yapacağı yeni iPhone cihazların yonga üretimi için TSMC ile anlaşmaya vardığını duyurmuştu. 5nm mimarisiyle gelecek yeni yongaların üretim tarihi henüz netlik kazanmamıştı. Bazı kaynaklara göre TSMC’nin üretime Nisan ayında başlayacağı söylendi.

Samsung, 800 km Menzilli Katı Hal Bataryası Yapmayı Başardı

Akıllı telefonlarımıza, dizüstü bilgisayarlarımıza, elektrikli arabalara ve daha birçok elektronik alete güç veren bataryalar, büyük teknoloji şirketleri tarafından bir adım daha öteye taşınmaya çalışıyor. İşte bu yolda oldukça büyük bir adım atan ilk şirket Samsung oldu.

AMD Ryzen 4000’li Dizüstü Bilgisayarlar Ön Siparişe Açıldı

ABD merkezli bir perakende satış sitesi olan Newegg, 3. nesil AMD Ryzen 4000 serisini kullanan 8 farklı ASUS oyuncu dizüstü bilgisayarlarını ön siparişe açtı. Bilgisayarlar, özelliklerine bağlı olarak 899 dolardan 2.499 dolara kadar değişen fiyatlarla satılıyor.

Samsung’dan Yeni Katı Hal Lityum Metal Batarya Teknolojisi

Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü (SAIT) ve Ar-Ge Enstitüsü Japonya (SRJ), yeni nesil katı hal batarya teknolojisini tanıttı. Geleneksel lityum iyon bataryalara göre daha yüksek enerji yoğunluğu sunan yeni lityum metal katı hal batarya, elektrikli araçlardaki sürüş menzilini önemli ölçüde artırmayı vadediyor.

RAM’ler Rowhammer Saldırılarına Karşı Hala Savunmasız

Yapılan bir araştırma, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için son 6 yıl içinde üretilen RAM'lerin Rowhammer saldırılarına karşı açıklar barındırdığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, üreticileri güvenlik açıklarına karşı bilgilendirdi.

Akıllı Telefonlar İçin Yapılmış En Güçlü Flaş Işığı

Filipinli elektronik firması Innovatronix, CPFlash 550W adlı harici flaş ışığını tanıttı. Bu ışık, akıllı telefonları kullanarak çekim yapan fotoğrafçılara hitap eden en güçlü harici ışık kaynağı olacak.