Bir Mühendis, Sony IMX219 Sensörüyle 1.000 FPS Görüntü Aldı

Raspberry Pi kamera modülleri, nesne tanıma ve uzaktan yayın gibi özelliklerle birçok geliştirici arasında kullanılmaya başladı. Bununla birlikte bir elektrik/yazılım mühendisi, Sony IMX219 görüntü sensörünü Raspberry Pi dışında 1000 FPS‘de çalıştırmayı başardı.

IMX219 sensörünün veri sayfasını inceleyen Gaurav Singh adlı bir mühendis, MIPI CSI (Camera Serial Interface) şeritlerinin dördünü de kullanarak daha yüksek bant genişliklerinde çalıştırabileceğini keşfetti. Raspberry Pi modülünde, kameranın kare hızını sınırlayan iki MIPI şeridi kullanılıyor.

sony imx219

Singh, kamerada daha yüksek kare hızı yakalamak için dört şeridin tamamını kullanarak FPGA‘ya (alan programlanabilir kapı dizileri) bağlanmasına izin veren özel bir IMX219 modülü geliştirdi. Böylece, kamerayı 1.000 FPS’ye kadar yüksek kare hızlarında kullanabildi.

Raspberry Pi, Yeni PCB Dizaynında USB-C Güç Sorununu Sessiz Sedasız Çözdü

Singh, Raspberry Pi arabirimini kullanmak yerine IMX219’u doğrudan bir FPGA’ya ve ardından bir USB 3.0 bağlantısıyla ana bilgisayara bağladı. 1.000 FPS’yi yalnızca 640×80 gibi düşük bir çözünürlükte elde etse de, 1080p’de 60 FPS ve hatta 3280×2464 çözünürlükte 15 FPS görüntü alabildi.

Ortalama bir kullanıcı için performans beklentilerinin dışında kalan bir çalışma olsa da, ihtiyaç duyanlar için gerekli kaynakları Github’da paylaştı. 1.000 FPS’de alınan görüntüleri aşağıda izleyebilirsiniz.

Sony IMX219 ile 1000 FPS’de görüntü:

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

TSMC’nin Apple için Yonga Üretimine Nisan Ayında Başlayacak

Apple daha önce bu sonbaharda lansmanını yapacağı yeni iPhone cihazların yonga üretimi için TSMC ile anlaşmaya vardığını duyurmuştu. 5nm mimarisiyle gelecek yeni yongaların üretim tarihi henüz netlik kazanmamıştı. Bazı kaynaklara göre TSMC’nin üretime Nisan ayında başlayacağı söylendi.

Samsung, 800 km Menzilli Katı Hal Bataryası Yapmayı Başardı

Akıllı telefonlarımıza, dizüstü bilgisayarlarımıza, elektrikli arabalara ve daha birçok elektronik alete güç veren bataryalar, büyük teknoloji şirketleri tarafından bir adım daha öteye taşınmaya çalışıyor. İşte bu yolda oldukça büyük bir adım atan ilk şirket Samsung oldu.

AMD Ryzen 4000’li Dizüstü Bilgisayarlar Ön Siparişe Açıldı

ABD merkezli bir perakende satış sitesi olan Newegg, 3. nesil AMD Ryzen 4000 serisini kullanan 8 farklı ASUS oyuncu dizüstü bilgisayarlarını ön siparişe açtı. Bilgisayarlar, özelliklerine bağlı olarak 899 dolardan 2.499 dolara kadar değişen fiyatlarla satılıyor.

Samsung’dan Yeni Katı Hal Lityum Metal Batarya Teknolojisi

Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü (SAIT) ve Ar-Ge Enstitüsü Japonya (SRJ), yeni nesil katı hal batarya teknolojisini tanıttı. Geleneksel lityum iyon bataryalara göre daha yüksek enerji yoğunluğu sunan yeni lityum metal katı hal batarya, elektrikli araçlardaki sürüş menzilini önemli ölçüde artırmayı vadediyor.

RAM’ler Rowhammer Saldırılarına Karşı Hala Savunmasız

Yapılan bir araştırma, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için son 6 yıl içinde üretilen RAM'lerin Rowhammer saldırılarına karşı açıklar barındırdığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, üreticileri güvenlik açıklarına karşı bilgilendirdi.

Akıllı Telefonlar İçin Yapılmış En Güçlü Flaş Işığı

Filipinli elektronik firması Innovatronix, CPFlash 550W adlı harici flaş ışığını tanıttı. Bu ışık, akıllı telefonları kullanarak çekim yapan fotoğrafçılara hitap eden en güçlü harici ışık kaynağı olacak.