TSMC’nin Apple için Yonga Üretimine Nisan Ayında Başlayacak

ABD merkezli teknoloji devi Apple ve Tayvan merkezli dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken üreticisi TSMC’den teknoloji severleri mutlu edecek haberler gelmeye devam ediyor. DigiTimes’ın haberinde yer verdiği endüstri kaynaklarına göre TSMC, nisan ayında iPhone 12 modelleri için 5 nm tabanlı A14 yongalarının seri üretimine başlayacak. A serisi çip üretiminin genellikle nisan – mayıs aylarında başladığı düşünüldüğünde, haberlerin çok büyük ihtimalle doğru olduğu sonucuna varmak mümkün.

apple

TSMC’nin, 2016 yılından bu yana Apple’ın özel A serisi yongalarının tedarikçisi olduğunu ve ürettiği yongaların tasarım sürecini geliştirmeye devam ederken performans, pil ömrü ve termal yönetimden faydalanarak giderek daha küçük hale getirdiğini de ekleyelim. A10 çip için 16 nm, A11 çip için 10 nm, A12 çip için 7nm, A13 çip için 7 nm olan mimari son olarak A14 çip için 5 nm olacak.

apple

A14 yongaları 5 nm teknolojisi kullanılarak üretilecek ve bu yeni üretimin başlamasıyla birlikte Apple firması, TSMC’nin toplam üretim kapasitesinin üçte ikisini kaplamış olacak. iPhone 12 modellerinin Apple’ın 5 nm işlemci ile gelen ilk akıllı telefonları olması da dikkat çeken bir nokta olarak öne çıkıyor. Bundan önce de iPhone XS ve XR modelleri de şirketin 7 nm işlemci ile gelen ilk cihazları olma özelliğine sahip olarak hatırlanıyor.

Apple sonbaharda dört yeni modelle gelebilir

apple

TSMC, 5 nm Apple A14 İşlemcilerinin Üretimine Çok Yakında Başlayacak

Geçtiğimiz yıl TSMC, Apple’ın özel işlemci tedarikçisi olmaya devam etmek için yeni 5 nm teknolojisine 25 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıklamıştı. Analist Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, sonbaharda bir adet 5,4 inç ekranlı model, iki adet 6,1 inç ekranlı model ve bir adet de 6,7 inç ekranlı model de dahil olmak üzere 5G destekli dört adet üst düzey iPhone 12 modeli sunmayı planlıyor. 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Samsung, 800 km Menzilli Katı Hal Bataryası Yapmayı Başardı

Akıllı telefonlarımıza, dizüstü bilgisayarlarımıza, elektrikli arabalara ve daha birçok elektronik alete güç veren bataryalar, büyük teknoloji şirketleri tarafından bir adım daha öteye taşınmaya çalışıyor. İşte bu yolda oldukça büyük bir adım atan ilk şirket Samsung oldu.

AMD Ryzen 4000’li Dizüstü Bilgisayarlar Ön Siparişe Açıldı

ABD merkezli bir perakende satış sitesi olan Newegg, 3. nesil AMD Ryzen 4000 serisini kullanan 8 farklı ASUS oyuncu dizüstü bilgisayarlarını ön siparişe açtı. Bilgisayarlar, özelliklerine bağlı olarak 899 dolardan 2.499 dolara kadar değişen fiyatlarla satılıyor.

Samsung’dan Yeni Katı Hal Lityum Metal Batarya Teknolojisi

Samsung Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü (SAIT) ve Ar-Ge Enstitüsü Japonya (SRJ), yeni nesil katı hal batarya teknolojisini tanıttı. Geleneksel lityum iyon bataryalara göre daha yüksek enerji yoğunluğu sunan yeni lityum metal katı hal batarya, elektrikli araçlardaki sürüş menzilini önemli ölçüde artırmayı vadediyor.

Acer, 240 Hz’lik Yeni Predator Monitörlerini Tanıttı

Oyunculara yönelik ekipmanlar üretmesiyle bilinen Acer, 24,5 inç ve 27 inç büyüklüğündeki 240 Hz'lik yeni monitörlerini tanıttı. Fast IPS LCD panelleri kullanan monitörler, overdrive özelliğiyle 0,1 ms ile 0,5 ms'ye kadar tepki süresini destekleyebiliyor.

RAM’ler Rowhammer Saldırılarına Karşı Hala Savunmasız

Yapılan bir araştırma, bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için son 6 yıl içinde üretilen RAM'lerin Rowhammer saldırılarına karşı açıklar barındırdığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, üreticileri güvenlik açıklarına karşı bilgilendirdi.

Akıllı Telefonlar İçin Yapılmış En Güçlü Flaş Işığı

Filipinli elektronik firması Innovatronix, CPFlash 550W adlı harici flaş ışığını tanıttı. Bu ışık, akıllı telefonları kullanarak çekim yapan fotoğrafçılara hitap eden en güçlü harici ışık kaynağı olacak.