Eski Apple Çalışanı VR İşletim Sistemi Prototipi Tasarladı

Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi, her geçen gün büyük teknoloji firmaları tarafından daha da üstüne düşülen ve daha da geliştirilen bir alan olmaya devam ediyor. Mattheaus Krenn de VR teknolojisi üzerine kafa patlatan isimlerden bir tanesi. Krenn, sanal gerçeklik işletim sistemi arayüzü için bir konsept geliştirdi.

Daha önce Microsoft ve Apple gibi firmalarda çalışan Krenn, özellikle Apple’ın Prototyping ekibinde yıllarca çalışan bir isim. Krenn, Apple çatısı altında FaceID, portre modu ve Force Touch gibi özellikle üzerinde çalıştı.

Sanal gerçeklik işletim sistemi

Ancak Krenn’in asıl hayali tam teşekküllü bir sanal gerçeklik işletim sistemiydi. Krenn, bu hayalini gerçekleştirmek için teknoloji dünyasının en büyük şirketlerinden bir tanesi olan Apple’dan ayrıldı. Kreen, Inputmag’e de konsept tasarımıyla ilgili bir röportaj verdi. 

Krenn, yeni bir tür masaüstü işletim sistemi için asgari düzeyde uygulanabilir bir ürün prototipi olarak değerlendiği VR işletim sistemine, basit kriterler ve prensiplerle başladığını ifade ediyor. 

HTC, Sanal Gerçeklikte Kendisini Aşan Yeni ‘Vive Cosmos’ Serisi Ürünlerini Duyurdu

Krenn, bugün kullandığımız bilgisayarlardaki ekranların oldukça sınırlayıcı olduğunu ifade ederken bilgisayar teknolojilerinin sürekli olarak geliştiğini ancak bu ekranlara sürekli olarak kısılı kaldığımızı ifade ediyor. 

Üzerinde çalıştığı prototiple ilgili de konuşan Krenn, şu an prototipin pek de iyi bir durumda olmadığını ve çalıştırmak için özel donanımlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Krenn, prototipin çalışabilmesi için oldukça güçlü bir GPU’ya ihtiyaç olduğunu da dile getirdi. Mattheaus Kreen, sıradaki hedefinin ise işletim sistemini herkesin kullanabileceği bir hale getirmek olduğunu ifade etti.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Apple, macOS Catalina 10.15.4 Güncellemesini Yayınladı

Apple, bir süredir beta test aşamasında olan macOS Catalina 10.15.4 güncellemesini yayınladı. Hata düzeltmelerinin, iyileştirmelerin ve yeni özelliklerin bulunduğu güncellemede en dikkat çeken özelliklerden biri de zamanla senkronize şarkı sözleri oldu.

Apple Pro Display XDR ve iMac’in Birleştirildiği Tasarım

Apple’ın iş dünyası için yüksek donanım özellikleriyle donattığı Pro Display XDR, bir konsept tasarımda iMac ile birleşti. Gelin ALTRD Studio isimli YouTube kanalının yayınladığı konsept tasarım videosuna yakından bakalım.

Türk Kullanıcıları Sevindirecek watchOS 6.2 Yayınlandı

Teknoloji devi Apple; iOS 13.4, iPadOS 13.4, macOS 10.15.4 ve tvOS 13.4 sürümleriyle birlikte watchOS 6.2'yi yayınladı. Yeni sürümle birlikte Türk kullanıcıları yakından ilgilendiren yenilikler Apple'ın akıllı saatlerine eklendi.

App Store, 20 Ülkede Daha Kullanıma Sunuluyor

Apple, uygulama mağazası App Store’u bu yıl bitmeden 20 ülkede daha kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Cupertinolu şirketin en önemli gelir kalemlerinden biri olan App Store, bugün itibarıyla toplam 155 ülkede hizmet veriyor.

Apple, iPhone Kullanıcılarını Delirten Sorunu Kabul Etti

ABD’li teknoloji devi Apple, kullanıcıların iPhone'larını bir Wi-Fi erişim noktasına çevirmelerine imkan tanıyan Kişisel Erişim Noktası özelliği ile ilgili bir hatayı kabul etti. Cupertinolu şirket, yakın zaman sonra yayınlayacağı bir güncelleme ile sorunu çözüme kavuşturabilir.

Apple; iOS, macOS ve tvOS’un 5. Beta Sürümünü Yayınladı

Teknoloji devi Apple; iOS 13.4, macOS Catalina 10.15.4 ve tvOS 13.4 işletim sistemlerinin 5. beta sürümünü geliştiriciler için yayınladı. Böylelikle şirket, 5 hafta içerisinde 5. beta sürümünü yayınlamış oldu.