Çinli Doktordan Türkiye’ye Çok Önemli ‘Yemek’ Uyarısı

Bugüne kadar dünya genelinde 860 bin kişiye bulaşan yeni tip koronavirüs salgınının ilk görüldüğü yer olan Çin, uyguladığı sıkı izolasyon yöntemleri sayesinde yeni vaka sayısını sıfıra indirdi ve pandemiyi kontrol altına almayı başardı. Dünyadaki diğer meslektaşları gibi salgına karşı inanılmaz bir mücadele veren Çinli doktorlar şimdi, bu süreçte yaşadıkları deneyimleri farklı ülkelere aktarıyor.

Bu doktorlardan biri de, Wuhan’da salgınla savaşta çok önemli bir rol oynayan Beijing Çin Tıbbı Hastanesi Solunum Bölümü Başkanı ve Akciğer Hastalıkları Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Wang Yu Guang. Milliyet gazetesine konuşan Çinli bilim insanı, edindikleri tecrübeleri, yaşadıklarını ve öğrendiklerini Türkiye ile paylaştı.

COVID-19

2002-2003 yılları arasında etkili olan ve 700’den fazla insanı öldüren SARS ile COVID-19 arasındaki farktan bahseden Prof. Dr. Yu Guang, “Wuhan’dayken COVID-19’un SARS’a göre bulaşma gücünün daha kuvvetli, yayılma hızının daha yüksek ve bulaşma yollarının daha çeşitli olduğunu gördüm. İlk dönemde tespit edilmesi kolay değil, salgını kontrol altına almak da SARS’tan daha zor” dedi.

Çin’in salgını iki ayda kontrol altına aldığını belirten Prof. Dr. Yu Guang, tüm ülkede ilan edilen seferberliğin bundaki en önemli faktör olduğunu söyledi. Buna paralel olarak erken tanı, erken teşhis, erken karantina ve erken tedavi ilkesinin benimsendiğini ifade eden Çinli doktor, “Wuhan’da salgının en ciddi döneminde, tıbbi kaynaklar son derece kısıtlı olduğunda kabin hastaneleri zamanında hizmete girdi, mahallelerde giriş çıkış sınırlanması gibi katı tedbirler de alındı. Tedbirler Wuhan’la sınırlı kalmadı, Çin genelinde sıkı tedbirler hayata geçirilerek salgının en kısa zaman içinde kontrol altına alınması hedefine ulaşıldı. Şu an Çin’in çoğu bölgesinde hayat normale dönüyor” şeklinde konuştu.

koronavirüs çin

Türkiye’nin geçtiğimiz günlerde durumu ağır vakalar için Çin’den aldığı ‘Favipiravir’ adlı ilaç hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Yu Guang, “Çin’deki klinik çalışmalar Favipiravir’in virüsün vücutta yayılmasını engelleyebildiğini, semptomları iyileştirebildiğini kanıtladı. Çin-Batı tıbbı birleşimi, durumu hafif olan vakalar için çok etkili, saf Çin tıbbı da hafif vakaların tedavisinde etkili oluyor” dedi.

Koronavirüsle İlgili Ürküten Makale: 8 Metreye Kadar İlerleyip, Havada Kalabiliyor

Türk halkının günlük yaşamda nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda çok önemli önerilerde bulunan Çinli doktor, “En önemlisi, etkili önlem. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenme, iyi dinlenme, iyi uyku ve paniğe kapılmamak önemli. Çin tıbbına göre COVID-19 virüsünün özelliği “nemli patojen”, bu nedenle beslenme konusunda dana eti, koyun eti ve zor sindirilen yağlı yemekleri daha az yemelisiniz. Bu yemekler nemli patojene yol açıyor” ifadelerini kullandı. 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

ODTÜ, COVID-19 Tedavisinde Kullanan İlacı Sentezledi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) araştırmacılar, COVID-19 tedavisinde kullanılan ve başarılı sonuçlar veren sıtma ilacı klorokini tamamen basit başlangıç maddelerinden yerli imkanlarla 10 günde sentezlemeyi başardı.

Corona virüsü testi online nasıl nerelerde yapılır? Sağlık Bakanlığı corona virüsü testi hangi hastanelerde yapılıyor ve ücretli mi?

Sağlık Bakanlığı online corona virüsü testi ekranı, şu sıralarda en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Özellikle ülkemizdeki koronavirüs vaka ve ölümlerinin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından erişime açılan Koronavirüs Önlem sayfası yoğun talep görüyor. Covid-19 belirtileri taşıdığını... >

Corona virüsü belirtileri gösteren biri doktora hangi aşamada gitmeli? Koronavirüs belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?

Henüz herhangi bir corona virüsü belirtisi göstermeyen kişi, 14 gün öncesine kadar virüsle tanışmış olabilir. Dolayısıyla koronavirüs kaynaklı covid-19 hastalığına ilişkin belirtiler hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Hastalığın en yaygın belirtileri kuru öksürük, yorgunluk ve bitkinlik ile... >

Virüslerden korunmak için yediklerinize dikkat edin…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Kartal, virüslerden korunmak için yediklerimize dikkat edilmesi gerektiğini, diyet yapanların bu dönemde diyetlerini bırakmaları tavsiye etti. Beslenme ve Diyet Uzmanı olan Ayşe Kartal, virüslerden korunmak için beslenmenin önemini anlattı. Kartal, “İnsanın gereksinimi... >

Canlı yayında corona virüsü tedavisi müjdesi

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Başkanı Prof. Dr. Orhan Ayyıldız, corona virüsü Covid 19 hastalarını iyileştiren plazma tedavisi hakkında müjdeli bir haber verdi! Prof. Dr. Orhan Ayyıldız, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde corona virüsü hastalarına plazma tedavisi uygulamasının... >

Corona virüs salgınından korunmak için eve kapanan çiftler birbirine nasıl davranmalı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını yayılmaya devam ediyor. Türkiye'de evde izolasyon dönemine geçilmesinden bu yana birçok kişi depresif bir ruh haline girmeye meyilli duruma geldi. Özellikle evli çiftler ilişkilerini etkilemeden uzun süreler bir arada neler yapılabileceğini... >