Diş taşı nasıl temizlenir? Diş taşı temizliği yöntemleri

Evde diş taşı temizlemek oldukça kolay ama aynı zamanda dikkat gerektiren bir şeydir. Bu çok garip bir deneyim olabilir, çünkü dişçiye gittiğinizde diş hekimi yakınlaşır ve diş taşını dişlerden temizlemeek için özel bir kazıma aleti kullanır. Diş taşlarının kireçlenmiş lekeler oluşturmaya başladığı alanlara özellikle yoğunlaşırlar. Bunlar emayenin dış yüzeyinde küçük beyaz veya sarı lekeler şeklinde görülebilir. Peki, diş taşı nasıl temizlenir?

Diş taşları oldukça çirkinlerdir ve hoş bir gülümsemeyi bozabilirler, bu nedenle temizlik hastalar için gerçekten yararlı bir şeydir. Elbette düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmanın yerini tutamaz. Dişlerinizin sağlıklı kalmasını istiyorsanız (ve ağzınızda), düzgün bir şekilde temizlemeniz, çok fazla şeker yemekten kaçınmanız ve yerel diş uzmanınızla dostça davranmanız gerekir.

DİŞ TAŞI NASIL ANLAŞILIR?

Plak ve Diş taşı terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılabilir. Ve çok benzer oldukları için, bu genellikle bir sorun değildir. Ancak bunlar farklı şeyler; plak, çürüme ve boşluklara neden olan gerçek bakterilerdir. Dişlerinizdeki diş taşı lekeler, tükürük, yiyecek, kir ve kir birikimidir.

Dişlerin dışında sarı veya beyaz lekeler şeklinde görebileceğiniz şeyler tarterdir. Genellikle bir diş hekimi tarafından çıkarılır, çünkü oldukça serttir ve emayeye hızlı yapışır. Tedavi edilmezse, tarter birikmeleri ağız kokusuna ve dişlerin genel olarak lekelenmesine yol açabilir. Emaye sarı bir renk alacaktır ve hasta çok çabuk kendini bilincinde büyüyebilir. İyi haber, diş hekimine basit bir seyahatin sorunu çözebileceğidir.

Diş taşı nasıl temizlenir? Diş taşı temizliği yöntemleri | Video

Evde Plak ve Tartardan Kurtulmak
Ev ilaçları asla uygun diş tedavisinin yerine kullanılmamalıdır, ancak çok etkili olduğu kanıtlanmış bazı yöntemler vardır. Aşağıdaki bölüm bu yöntemlerden bazılarını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

DİŞ TAŞI NASIL TEMİZLENİR?

Herhangi bir yiyecek parçasını gevşetmek için fırçalamadan önce diş ipini temizleyin, böylece onları fırçalayabilirsiniz. Dişlerini diş ipi kullanmak için:

 • Her bir parmağınızı orta parmaklarınızın etrafına sararak, yaklaşık 30 cm ipi alın.
 • İpliği baş parmaklarınızla işaret parmaklarınız arasında gergin tutun, sonra ipi hafifçe iki dişin arasına itin.
 • Diş ipini bir dişin yanındaki C şekline getirin.
 • Diş ipini dişlerinize doğru bastırmaya devam ederek hafifçe yukarı ve aşağı sürtün. Diş ipini sarsmama veya kırmamaya dikkat edin.
 • Bu işlemi, tüm dişleriniz için tekrarlayın, arka dişlerinizin arkasında da diş ipi tutmaya dikkat edin.
 • Genellikle hindistancevizi veya zeytinyağı – dişlerinizi güçlendirebilir, diş çürümelerini önleyebilir, diş etlerini yatıştırabilir ve diş taşını çıkarabilir.
  • TARTAR YA DA DİŞ TAŞI NEDNE TEMİZLENMELİDİR?

   Diş taşı tartar çürüme ve boşlukların gelişmesine katkıda bulunur. Tartar gözenekli olduğundan, plak içinde ve çevresinde birikebilir. Daha sonra plak ve bakterilerin etrafında kalsifiye olur. Bu, diş minesine yakın olan tüm kötü şeyleri yakalar ve burada zararlı asitlerle diş kurabilir ve yıpratabilir.

   Tartarın çıkarılması önemlidir, çünkü çürüme ve diş eti hastalığı riskini büyük ölçüde artırır. Tedavi edilmezse, kronik diş eti iltihabı ve dejeneratif diş kaybı sonuçlanabilir. Altta yatan sağlık sorunları olan hastalar için sonuçlar son derece ciddi olabilir. Diş hekimleri artık kötü ağız sağlığının diyabet ve koroner hastalık gibi şeylerin gelişimine katkıda bulunabileceğini biliyorlar.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

ODTÜ, COVID-19 Tedavisinde Kullanan İlacı Sentezledi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) araştırmacılar, COVID-19 tedavisinde kullanılan ve başarılı sonuçlar veren sıtma ilacı klorokini tamamen basit başlangıç maddelerinden yerli imkanlarla 10 günde sentezlemeyi başardı.

Corona virüsü testi online nasıl nerelerde yapılır? Sağlık Bakanlığı corona virüsü testi hangi hastanelerde yapılıyor ve ücretli mi?

Sağlık Bakanlığı online corona virüsü testi ekranı, şu sıralarda en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Özellikle ülkemizdeki koronavirüs vaka ve ölümlerinin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından erişime açılan Koronavirüs Önlem sayfası yoğun talep görüyor. Covid-19 belirtileri taşıdığını... >

Corona virüsü belirtileri gösteren biri doktora hangi aşamada gitmeli? Koronavirüs belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?

Henüz herhangi bir corona virüsü belirtisi göstermeyen kişi, 14 gün öncesine kadar virüsle tanışmış olabilir. Dolayısıyla koronavirüs kaynaklı covid-19 hastalığına ilişkin belirtiler hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Hastalığın en yaygın belirtileri kuru öksürük, yorgunluk ve bitkinlik ile... >

Virüslerden korunmak için yediklerinize dikkat edin…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Kartal, virüslerden korunmak için yediklerimize dikkat edilmesi gerektiğini, diyet yapanların bu dönemde diyetlerini bırakmaları tavsiye etti. Beslenme ve Diyet Uzmanı olan Ayşe Kartal, virüslerden korunmak için beslenmenin önemini anlattı. Kartal, “İnsanın gereksinimi... >

Canlı yayında corona virüsü tedavisi müjdesi

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Başkanı Prof. Dr. Orhan Ayyıldız, corona virüsü Covid 19 hastalarını iyileştiren plazma tedavisi hakkında müjdeli bir haber verdi! Prof. Dr. Orhan Ayyıldız, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde corona virüsü hastalarına plazma tedavisi uygulamasının... >

Corona virüs salgınından korunmak için eve kapanan çiftler birbirine nasıl davranmalı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını yayılmaya devam ediyor. Türkiye'de evde izolasyon dönemine geçilmesinden bu yana birçok kişi depresif bir ruh haline girmeye meyilli duruma geldi. Özellikle evli çiftler ilişkilerini etkilemeden uzun süreler bir arada neler yapılabileceğini... >