Hijyen Daha da Önem Kazandı

Hijyen Daha da Önem Kazandı

Yeni tip Korona virüsün etkilerini tüm dünya hissediyor. Herkes sosyal mesafeyi sağlamak için evlerine çekiliyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olmak ve gerekli hijyeni sağlamak için yapmamız gerekenler ise hepimizin konuşma başlıkları arasında üst sıralarda. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hilal Mocan, bu dönemde alınabilecek önlemleri anlatıyor.

Bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda en çok dikkat etmemiz gerekenler neler?

Şimdi yeni tip Korona virüs ile birlikte gündemimize girmiş olsa da tüm bulaşıcı hastalıklara karşı dikkat edilmesi gereken noktalar var. Bunlardan biri hem kişisel hijyenimizi de hem de yaşadığımız yerlerde hijyeni sağlamak, bir diğeri de bağışıklık sistemimizi desteklemek.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olmak adına neler önerirsiniz?

Beslenme güçlü bir bağışıklık sisteminde önemli bir role sahip. Her zaman olduğu gibi bu dönemde de beslenmemize özen göstermeliyiz. Öğünlerimizde yoğurt, kefir, yeşil salata, karabuğday ilave edilmiş pilav, bulgur pilavı, yeşil, sarı ve mor renkli sebzeler, lahana, soğan, sarımsak ilave edilen ev yemekleri, kemikli et ve tavuk suyuna yapılan çorbalar, yulaf ve diğer tahıllar tüketebiliriz. C vitamini, çinko, beta glukanla bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olabiliriz. Ayrıca 8-9 saat uyku ve egzersiz de günlük rutinimizin bir parçası olmalı.

Hijyen odağında hem kişisel hijyenin hem de yaşam alanlarımızdaki hijyenin önemli olduğundan bahsettiniz. Kişisel hijyenimizi sağlamak için nelere dikkat etmeliyiz?

Kişisel hijyen açısından ellerin doğru bir şekilde yıkanması önemli. Bu yüzden ellerimizi en az 20 saniye olmak üzere, sabun ve suyla iyice ovuşturarak yıkamalı, iyice durulamalı ve temiz bir havlu ile kurulamalıyız. Bunu gün içerisinde sıklıkla tekrar etmeyi de öneriyoruz. Sabun ve su kullanamıyorsanız yanınızda taşıyacağınız alkol bazlı bir temizleyici ile ellerinizi temizleyebilirsiniz. Eller yıkanmadan ağız, burun, göz ve yüze dokunulmamalı. Ayrıca öksürürken veya hapşırırken tek kullanımlık mendiller kullanılmalı ve ardından bu mendil bir poşete koyularak çöpe atılmalı.

Yaşadığımız alanların hijyenini nasıl sağlayacağız?

Sosyal mesafeyi sağlamak adına evlerimizde daha fazla zaman geçirmeye başladık. Bu sebeple evlerimizin hijyeni biraz daha fazla önem kazandı. Bu noktada Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerdiği klor, oldukça etkili bir dezenfektan. Klorlu yoğun kıvamlı çamaşır suyunu, 5 litre suya yarım çay bardağı olacak şekilde suyla karıştırarak evinizde sık temas edilen yüzeylerin temizliği için kullanabilirsiniz. Elektrik düğmeleri, kapı kolları, banyo ve tuvaletler, musluk başları, masalar bu yüzeylerden bazıları. Klorlu çamaşır suyu ile bu yüzeyleri etkili bir şekilde dezenfekte edebilirsiniz. Tüm bu süreçte dikkat etmeniz gerekenler için ürünlerin üzerindeki talimatları dikkate almanızı öneririm.

Unutulmaması gereken en önemli nokta bu virüsün farklı yüzeylerde, yüzeye bağlı olarak saatlerce ve günlerce canlı kalabildiği. Araştırmalar plastik yüzeylerde bu sürenin 5 gün, cam ve tahta üzerinde de 4 güne kadar uzadığını ortaya koyuyor. Bu sebeple de yüzeylerin temizliğinde etkili bir ürün tercih edilmesi önemli. Koltuk, halı, kilim gibi yüzeyleri ise özel temizlik ürünleri veya sabunlu suyla silebilirsiniz.

Bu dönemde çocuklarımız için nasıl önlemler alabiliriz?

Çocuklar ve yetişkinler için alınması gereken önlemler benzer. Çocuklar okula gitmedikleri için şu anda evde eskiye kıyasla daha fazla zaman geçiriyorlar. Dolayısıyla yaşam alanlarımızın hijyenini sağlarken onların sıklıkla temas ettiği yüzeyleri de dikkate almalıyız. Onların oyun alanlarını, masalarını, bilgisayarlarını, telefon ve tabletlerini günde 2 kez uygun bir ürünle dezenfekte edebilirsiniz.

Bir diğer önemli konu da çocuklara kişisel hijyen bilincini aşılamak. Çocuklara el yıkamanın önemini öğretebilir, gün içinde sık sık en az 20 saniye olacak şekilde ellerini su ve sabunla yıkamalarını sağlayabilirsiniz. Şu anda dışarı çıkmıyor olsalar da temas etmemeleri gereken yüzeyler konusunda onları bilgilendirebilir ve temas etmeleri halinde ne yapmaları gerektiğini anlatabilirsiniz. Yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten önce ve sonra, kirli bir yüzeye dokunduktan sonra ellerini yıkamaları gerektiğini öğretmelisiniz. Ayrıca öksürürken veya hapşırırken tek kullanımlık mendil ile ağız ve burunlarını kapatmaları ve mendili çöpe atmaları gerektiğini anlatabilirsiniz.

Ayrıca bu dönemde çocuklarınızla birlikte dışarı çıkmak zorunda kalmanız halinde hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Dışarıdayken onları gözlemleyebilir, bir yere dokunmaları halinde yüzde 70 alkol içeren bir el dezenfektanı veya kolonya ile ellerini temizleyebilirsiniz. Dışarıdan eve döner dönmez giysilerini çıkarabilir, ellerini yıkayabilir, banyo yaptırabilir ve temiz giysiler giydirebilirsiniz. Giysilerini de 60 ila 90 derecede uygun bir deterjanla yıkayabilirsiniz.

Dışarıdan eve geldiğimizde üzerimizdeki giysiler veya marketten satın aldıklarımızla ilgili neler yapmalıyız? Örneğin marketten getirdiğimiz poşetleri temizlememiz gerekir mi?

Dışarıdan geldiğinizde ayakkabılarınızı kapı önünde bırakabilir ya da evde kapalı bir alana alabilirsiniz. Giysilerinizi ise özel bir alanda çıkarabilir, yeniden kullanmadan önce 12 saat havalandırabilirsiniz. Eğer dışarıdayken öksüren veya hapşıran biriyle temas ederseniz veya sosyal mesafe olarak önerilen mesafeden daha yakın bir mesafede bulunursanız bu esnada üzerinizde olan giysileri evinizde ayrı bir kirli poşetinde saklayın. Ardından minimum 60 derece sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Tercihen kurutucuda kurutabilirsiniz. Markete giderken ise kendi alışveriş çantanızı kullanabilirsiniz. Marketten poşet alırsanız bunları da evinize sokmadan önce sabunlu bez veya dezenfektan ile silebilirsiniz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

ODTÜ, COVID-19 Tedavisinde Kullanan İlacı Sentezledi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) araştırmacılar, COVID-19 tedavisinde kullanılan ve başarılı sonuçlar veren sıtma ilacı klorokini tamamen basit başlangıç maddelerinden yerli imkanlarla 10 günde sentezlemeyi başardı.

Corona virüsü testi online nasıl nerelerde yapılır? Sağlık Bakanlığı corona virüsü testi hangi hastanelerde yapılıyor ve ücretli mi?

Sağlık Bakanlığı online corona virüsü testi ekranı, şu sıralarda en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Özellikle ülkemizdeki koronavirüs vaka ve ölümlerinin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından erişime açılan Koronavirüs Önlem sayfası yoğun talep görüyor. Covid-19 belirtileri taşıdığını... >

Corona virüsü belirtileri gösteren biri doktora hangi aşamada gitmeli? Koronavirüs belirtileri nelerdir, ne zaman başlar?

Henüz herhangi bir corona virüsü belirtisi göstermeyen kişi, 14 gün öncesine kadar virüsle tanışmış olabilir. Dolayısıyla koronavirüs kaynaklı covid-19 hastalığına ilişkin belirtiler hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir. Hastalığın en yaygın belirtileri kuru öksürük, yorgunluk ve bitkinlik ile... >

Virüslerden korunmak için yediklerinize dikkat edin…

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Kartal, virüslerden korunmak için yediklerimize dikkat edilmesi gerektiğini, diyet yapanların bu dönemde diyetlerini bırakmaları tavsiye etti. Beslenme ve Diyet Uzmanı olan Ayşe Kartal, virüslerden korunmak için beslenmenin önemini anlattı. Kartal, “İnsanın gereksinimi... >

Canlı yayında corona virüsü tedavisi müjdesi

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Başkanı Prof. Dr. Orhan Ayyıldız, corona virüsü Covid 19 hastalarını iyileştiren plazma tedavisi hakkında müjdeli bir haber verdi! Prof. Dr. Orhan Ayyıldız, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde corona virüsü hastalarına plazma tedavisi uygulamasının... >

Corona virüs salgınından korunmak için eve kapanan çiftler birbirine nasıl davranmalı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını yayılmaya devam ediyor. Türkiye'de evde izolasyon dönemine geçilmesinden bu yana birçok kişi depresif bir ruh haline girmeye meyilli duruma geldi. Özellikle evli çiftler ilişkilerini etkilemeden uzun süreler bir arada neler yapılabileceğini... >