Hackerlar E-Posta Şifrenizi Söyleyerek Fidye İstiyor

Yakın zamanda e-posta aracılığıyla yapılan dolandırıcılıklarda yeni bir dalga başladı. Kullanıcılar e-posta adreslerine sözde ‘hacker’ olduğunu iddia eden birisi tarafından yazılmış e-postalar almaya başladılar. Sözde ‘hacker’ların amacı ise tabii ki insanlardan para toplamak.

İstenilen para miktarı yüzlerce ve binlerce dolar arasında değişmekle birlikte, en yaygın olan miktar şimdilik 1.900 dolar. Ayrıca hackerlar bu paranın “Bitcoin” üzerinden ödenmesini istiyorlar. Bunun sebebi de Bitcoin ile yapılan işlemlerin bir banka kartı ya da kredi kartından ziyade takip edilemiyor olması.

E-postaların içerikleri birbirlerine çok benzer. Reddit gibi platformlarda bu tarz dolandırıcılıklara özel olarak açılmış başlıklar var. Orada insanlar kendilerine gönderilen e-postaları paylaşıyorlar. Hepsinin ortak noktası şu: E-posta’nın başında kullanıcının kullandığı şifrelerden birini paylaşarak sonrasında girdiği +18 sitelerde kişinin görüntüsünü elde ettiklerini iddia ediyorlar.

Hackerlar, şifrelerinizi gerçekten doğru söylüyor, gerçekçi tehditlerle fidye istiyorlar:

bitcoin dolandırıcılığı

Gönderdikleri e-posta üzerinde adınız, soyadınız, haclendiği söylenen hesabının dışında hesabın şifresi de doğru bir şekilde yazıyor. Korsanlar, muhtmelen daha önce yapılmış bir sızıntı sırasında ele geçirdikleri hesapların sahiplerine ulaşarak fidyeyi talep ediyorlar. 

Daha önce gerçekleştirilen saldırılar sırasında yapılmış sızıntılarda hangimizin e-posta adresleri ele geçirildiğini bilmek zor. Bu nedenle hackerlar, sınırlı sayıda da olsa insanları gerçekten zorda bırakan mesajlar göndermeye devam edecekler. Bu tarz örnekler, geçmişte fidye virüsleriyle sık sık yaşanmıştı.

Böyle bir e-posta alırsanız ne yapmanız gerek?

Ayrıca bu tarz e-postalar ile gönderilen bağlantılara tıklamamanızı, ekte varsa yer alan dosyaları indirmememinizi tavsiye ederiz. Son olarak, eğer böyle bir e-posta alırsanız para göndermeniz istenilen Bitcoin adresiyle ilgili kullanıcılar tarafından oluşturulmuş raporları inceleyebileceğiniz “bitcoinabuse” isimli bir internet sitesi var. Dileyen kullanıcılar onlara gönderilen Bitcoin adresleriyle ilgili kendi raporlarını da oluşturabiliyorlar.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Google, Yerleşik NFC Özelliğine Sahip Chrome 81’i Yayınladı

Google, popüler web tarayıcısı Chrome'un yeni sürümünü yayınladı. Chrome 81, yeni yerleşik NFC özelliğinin yanı sıra güvenlik tarafında önemli iyileştirmeler aldı.

Sahte Google Chrome Güncellemeleri Tuzağa Düşürdü

Rus antivirüs şirketi Doctor Web, binlerce kullanıcının sahte Google Chrome güncellemeleri nedeniyle kötü amaçlı yazılım kurbanı olduğunu açıkladı. Şirket, saldırılardan Türkiye'deki kullanıcıların da etkilendiğini belirtti.

Cloudflare 1.1.1.1 DNS Nasıl Kurulur? (Windows – MacOS)

Cloudflare 1.1.1.1 DNS ile daha yüksek hızlarda internet deneyimi yaşamak mümkün. Android, iOS, Windows ve MacOS cihazlarınıza 1.1.1.1 DNS'i nasıl kurabileceğinizi anlatıyoruz.

Hacker Saldırılarını Daha Hızlı Tespit Edebilen Yeni Yöntem

Araştırmacılar, dijital çağın kanser hücresi olan hacker’ların yaptığı saldırıların geleneksel şifreleme algoritmalarından 1.300 kat daha hızlı tespit edilebilmesini sağlayan yeni bir teknik geliştirdi.

WhatsApp, Sahte Haberleri Engelleyecek Bir Özellik Getiriyor

WhatsApp, son zamanlarda koronavirüsten dolayı artan sahte haberleri en aza indirmek için yeni bir özellik test ediyor. Henüz beta sürümünde olan özellikte kullanıcılar, gelen mesajın doğruluğunu internetten teyit edebilecek.

Son Windows 10 Güncellemesi, 115 Güvenlik Açığını Kapattı

Microsoft, 115 güvenlik açığını düzelttiği bir Salı Güncellemesi yayınladı. Yayınlanan güncelleme, şirketin bu zaman kadar yayınladığı en büyük Salı Güncellemesi olarak kayıtlara geçti.